89.AKADEMİ ÖDÜLLERİ -BU YIL OSCAR BİR GARİP OLDU-

En İyi Film: 
Moonlight

En İyi Kadın Oyuncu: 
Emma Stone, La La Land

En İyi Erkek Oyuncu: 
Casey Affleck, Manchester By The Sea

En İyi Yönetmen: 
La La Land, Damien Chazelle 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: 
Viola Davis, Fences

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: 
Mahershala Ali, Moonlight 

En İyi Yabancı Film: 
The Salesman, İran

En İyi Belgesel: 
O.J: Made in America 

En İyi Animasyon Filmi: 
Zootopia 

En İyi Görsel Efekt: 
The Jungle Book

En İyi Film Kurgusu: 
Hacksaw Ridge 

En İyi Orjinal Şarkı: 
City Of Stars, La La Land

   Meşhur kırmızı halı serildi. Hollywood’un çoğunu görmeye alışık olduğumuz yıldızları, patlayan flaşlar arasından salınarak geçti ve sonunda ödüller sahiplerine dağıtıldı. E tabi, bir de gecenin finalinde nur topu gibi bir rezaletimiz oldu. Donald Trump karşıtlığının fazlasıyla etki ettiği töreni, kazananlar ve en iyi film adayları üzerinden işin teknik kısmına girmeden seyir zevki açısından değerlendirmeye çalışacağız.

   Genel manada ödüller Moonlight ve La La Land  arasında pay edilirken tören ‘’Diğerlerine de ayıp olmasın.  Ne kaldıysa verin.‘’ şeklinde gönül alma edasıyla geçti. En belirgin ödül kazandırma faktörü ise ABD Başkanı D. Trump’ın azınlık ve eşcinsel karşıtı politikası oldu. Hangi film, içerisinde eşcinsellerle ve Amerikan azınlıklarıyla ilgili bir unsur bulunduruyorsa ödülü kaptı desek hata etmiş olmayız.

  Bu kısa genellemeden sonra isterseniz filmleri tek tek ele alalım:


Moonlight: Yalnız ve dışlanmış zenci bir çocuğun büyümesini üç aşamada anlatan filmi izlerken ‘’Chiron‘’ karakterinin tercihlerini büyük bir merak ve dinginlikle takip ediyoruz. Hikaye bakımından durağan ve çok da tatmin etmeyici olan yapımın asıl güzel yanı renk kullanımı. Diyaloglarda geçen ‘’zenci çocuklar ay ışığında mavi görünürler‘’ sözü kadar naif bir renk paleti var. Bu güzel görselliğin yanında  etkileyici bir soundtrack bize eşlik ediyor.
 Filmi pek beğenmemekle beraber ödül almasının tek sebebinin kamera önünde çok fazla siyah tenli adam görünüyor olması olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl Oscar, hiçbir şekilde zenci aday bulundurmadığı için eleştirilirken bu sene ise resmen siyahilerin ve azınlıkların Oscar’ı oldu. Son zamanlardaki gergin siyasi ortam olmasaydı Moonlight’ın ödülü alabileceğini düşünmüyorum. Bunun dışında Mahershala Ali’nin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanarak bu payeye layık görülen ilk Müslüman olması bizim için sevindirici bir durum oldu.

Şuayip Kaldemir kalemiyle...
Devamı 9.sayıda...

Paylaş Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder